Kvėpavimo kineziterapija (KKT) – tai metodas, padedantis pašalinti susikaupusį sekretą iš kvėpavimo takų. Pašalinus susikaupusį sekretą, vaikas pradeda lengviau kvėpuoti.
KKT apima tris pagrindinius žingsnius:
- Gydymas padėtimis;
- Vibracinis vaikų masažas;
- Skatinimas atsikosėti.
Kada ir kiek reikėtų KKT?
Reikėtų KKT atlikti kasdien 2-4 kartus, priklausomai nuo sekreto gausumo ir ligos eigos. Pirmo vizito metu kineziterapeutas įvertina vaiko būklę, apmoko tėvus, kaip savarankiškai taisyklingai atlikti pozicionavimą, masažą, apmoko ir kvėpavimo pratimų.
Atlikimo laikas rekomenduojamas ryte ir prieš vaiko miegą, taip pat kada vaiko skrandis tuščias arba bent praėjusi viena valanda po valgio
Specialios padėtys, padedant gravitacijai, skatina sekreto pasišalinimą. Padėtys, kurių apmoko kineziterapeutas, priklauso nuo vaiko amžiaus. Pavyzdžiui, vaikas paguldomas lovoje ar ant grindų, kad jo krūtinė ir galva būtų žemiau nei jo šlaunys. Tačiau tokių gydymo padėčių reikėtų vengti kūdikiams, turintiems gastroezofaginį refliukso sutrikimą. Gastroezofaginis refliuksas – procesas, kurio metu rūgštus skrandžio turinys iš skrandžio pakyla į stemplę.
Specialiose padėtyse galite vaikui atlikti lengvą vibracinį masažą. Tėvams masažą patariama daryti per drabužius. Iš plaštakos padarykite “kauburėlį” taip, kad nykštys būtų prie rodomojo piršto. Judesio metu turite judinti tik riešą, o ne ranką ar pečius. Pradėkite masažą nuo padėties ant pilvo, paskui gulint ant vieno ir kito šonų ir vėliau atlikite krūtinės vibraciją. Vibracijos reikėtų vengti skrandžio, menčių kaulų, stuburo vietose. Vienoje srityje vibracija turėtų trukti 3-5min.
Po vibracinio vaiko masažo rekomenduojama atsikvėpti, pasėdėti šiek tiek sulenktais keliais, galima pakeisti kvėpavimo būdą, pavyzdžiui, jei kvėpuojama krūtine, tai po masažo pakvėpuoti diafragma.
Taip pat galima vaiką papildomai skatinti atsikosėti specialiais pratimais, pavyzdžiui, pūtimas su šiaudeliu į vandens buteliuką, muilo burbulų pūtimas, balionų pripūtimas ir pan. Dar galima taikyti garsų terapiją, kurios Jus pamokys kineziterapeutas.
Kada reikėtų nedaryti KKT:
- Kai kosėjama neperstojant, reikia palaukti, kol baigs kosėti, ir leisti šiek tiek pailsėti.
- Kai prasideda pykinimas ar vėmimas. Jei nustojus vibruoti, pykinimas praeina, galima bandyti dar kartą.
- Kai jaučiamas skausmas, nebevibruojame arba pabandome atpalaiduoti ranką. Jei vis tiek vaikas jaučia skausmą, procedūrą nutraukiame.
- Kai sunku kvėpuoti. O kai vaikui kvėpuoti vėl pasidaro lengva, galima tęsti masažą.
- Kai verkia, vaiką reikia motyvuoti ir kalbėti, kodėl masažas atliekamas, galima bandyti žaidimo forma jį atlikti.
- Kai svaigsta galva. Leiskite vaikui pailėti ir, kai svaigimas praeina, procedūrą galima tęsti.
- Kai gastroezofaginis refliuksas.
KKT reikėtų atlikti iki tol, kol gydytojas nebegirdi karkalų ir vaikas šlapiai nebekosti.