Fizinis aktyvumas yra vienas galingiausių geros sveikatos variklių. Jis padeda išvengti ir gydyti daugelį fizinės ir psichinės sveikatos ligų, nes gerina kone visų kūno sistemų funkcijas. Kaip pratimai ir fizinis aktyvumas gali palengvinti COVID-19 pandemijos padarinius?
Pirma, fizinis aktyvumas gali sumažinti COVID-19 infekcijos sunkumą. Kai esate aktyvūs, raumenys gamina junginius, gerinančius imuninės sistemos veiklą ir mažinančius uždegimą. Kadangi raumenys sudaro 30–40 proc. kūno svorio, jie gali būti galingi sąjungininkai kovojant su infekcijos padariniais, tačiau tik tada, kai jie yra aktyvinami. Geriausią įtaką daro vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, vaikščiojimas. Aukšto intensyvumo pratimai, pavyzdžiui, maratono bėgimas, sekina kūną ir laikinai silpnina imuninę sistemą.
Antra, fizinis aktyvumas yra veiksmingas širdies ligų, diabeto, vėžio prevencijos ir gydymo metodas. Sergantieji šiomis lėtinėmis ligomis priklauso COVID-19 rizikos grupei, tad, būdami aktyvūs, jie, net ir užsikrėtę virusu, persirgtų lengviau. Tokiems žmonėms kasdienis pasivaikščiojimas galėtų pagerinti imuninės sistemos veiklą ir taip sumažinti riziką sirgti lėtinėmis ligomis bei užsikrėsti COVID-19.
Trečia, tęsiantis pandemijai, dėl prarastų darbo vietų, sumažėjusių pajamų ir atskirties didėja stresas. Laimei, fizinis aktyvumas gali padėti susidoroti su nuolatiniu stresu ir išvengti psichologinių sveikatos problemų. Kiekvienas fizinio aktyvumo seansas sumažina depresijos ir nerimo simptomus, todėl aktyvumas gali būti geriausias priešnuodis nuo pandemijos patiriamo streso.
Ketvirta, organizmo reakcija į psichologinį stresą sukuria disbalansą tarp kortizolio ir kitų hormonų, o tai neigiamai veikia imuninę sistemą. Taigi psichologinis stresas veikia pagrindinius biologinius COVID-19 procesus. Veiksmingiausia kortizolio pusiausvyros gerinimo strategija yra fizinis aktyvumas ir streso valdymas.
Ėjimas, kaip fizinio aktyvumo metodas, yra labiausiai paplitęs. Ėjimo greitis ir nueitas atstumas yra individualus ir priklauso nuo amžiaus, fizinio pajėgumo bei sveikatos rodiklių. Sveikatos organizacijos rekomenduoja per savaitę eiti ne mažiau kaip 150 minučių.
Daugumos sveikų suaugusiųjų ėjimo per dieną tikslas – 10 000 žingsnių arba maždaug septyni kilometrai. Jei jūsų pradinis lygis yra mažesnis, bandykite kasdien vis labiau didinti žingsnių skaičių, kol pasieksite 10 000 žingsnių per dieną.
Būkite sveiki! O tai pasieksite judėdami!