Nugaros skausmas ir jo priežastys
Nugaros skausmais skundžiasi daugelis, nepriklausomai nuo amžiaus ar socialinio statuso. Nesvarbu, esate sportininkas ar tiesiog dirbate biure, ūmus ar lėtinis skausmas gali pasireikšti bet kuriuo metu. Apie 70 procentų žmonių turi tokias nugaros patologijas kaip disko išvarža, osteochondrozė, spondiloartrozė, osteofitai ir kt., bet nugaros skausmo jie nejaučia. Dažnai jokios patologijos nėra, o nugaros skausmas nepakenčiamas. Kad išsiaiškintume, dėl ko kyla stuburo skausmas, reikia suprasti, dėl ko gali išsivystyti stuburo problemos. Nugaros skausmas ir stuburo patologijos dažniausiai atsiranda dėl dviejų priežasčių: kūno funkcijos sutrikimų arba netaisyklingo judėjimo ir ūmios traumos.
Kūno funkcijos sutrikimai arba netaisyklingas judėjimas
80 procentų atvejų tai dažniausiai priežastys, dėl ko atsiranda nugaros skausmas. Fiziologiškai kiekvienas kūno sąnarys turi tam tikrą judėjimo amplitudę, ir jeigu dėl tam tikrų priežasčių tas judėjimas sutrinka, išsivysto ne tik problemos šiame sąnaryje, bet ir kitose kūno vietose, nes kitos kūno vietos turi perimti visą darbą, kurį atlieka tas sąnarys.
Raumenų tonuso ir jėgos sutrikimai, raumenų sutrumpėjimas, balansas tarp raumenų, netaisyklinga laikysena – tai tik keletas galimų kūno funkcijos sutrikimų. Kad ir kaip būtų sunku patikėti, bet dėl vieno sutrumpėjusio raumens gali išsivystyti rimtesnės stuburo patologijos ir atsirasti skausmai.
Ūmi nugaros trauma
Tai gali būti staigus judesio krypties pakeitimas arba smūgis į nugarą. Staigus sustojimas su posūkiu į šoną gali sukelti daugiau negu 60 procentų nuo maksimalaus krūvio, kurį gali toleruoti sveikas juosmeninės dalies tarpslankstelinis diskas. Bet tai sudaro tik apie 6 proc. visų nugaros pažeidimų.
Kad išvengtute ateityje nugaros skausmo problemų, privalote išsiaiškinti, kokios funkcijos sutrikusios, ir sistemingai koreguoti jas.
Nugaros ir kryžkaulio skausmai
Liemens skausmas. Disko išvarža
Liumbalinis sindromas (lumbago) nėra atskiras susirgimas, o tik konkrečios lokalizacijos ir projekcijos skausmas, kuris gali būti dėl tarpslankstelinių diskų procesų (disko prolapsas, disko išvarža) su slankstelių sąnarių pakitimais ir taip pat dėl intraspinalinių navikų, spondilolistezės (spondylolyshesis) bei tarpslankstelinių sąnarių susirgimų.
- Dažniausiai staiga atsiranda skausmingi liemens-stuburo srities judesių apribojimai (vadinamoji strėnų gėla, lumbago)
- Skausmai lokalizuoti stuburo srityje, nestipriai plintantys į kaimyninius segmentus, lateraliai arba į sėdmenį.
- Lokalus skausmo sustiprėjimas lankstant stuburą, taip pat kosint ir čiaudint.
- Prasideda vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms, dažniau pavasarį ir rudenį.
- Prasideda dažnai po kokio nors veiksmo (liemens sukimas, liemens lenkimas, sportas, sunkumo kėlimas, lipimas iš automobilio)
Kryžkaulio skausmas. Iliosakralinių sąnarių blokada
Staiga atsirandęs skausmingas liemens ar kryžkaulio srities judesių apribojimas gali būti vienos ar abiejų pusių.
- Skausmas, ypač lenkiantis į priekį, taip pat į šonus ir sukant viršutinę kūno dalį.
- Atsiranda dirbant fizinį darbą pasilenkus į priekį, pasisukus ir t.t.
- Dažnai skausmas plinta į sėdmenį, vienos ar abiejų pusių, kartais į šlaunį.
- Beveik neįmanoma išsitiesti iš padėties palinkus į priekį ir stovėti ant vienos kojos.
Osteochondrozė ir spondilartrozė
Dažniausias stuburo susirgimas, dažnai pervertinamas kaip skausmo priežastis, tačiau viduriniajame amžiuje (nuo 40 – ies metų) gali sukelti nusiskundimus. Rentgeniniai pakitimai nustatomi 29 proc. asmenų 30 – 40 metų amžiuje ir 85 proc. 60 -70 metų amžiuje, nors šie pacientai jokių nusiskundimų neturi. Nusiskundimai dažniausiai dėl raumenų skausmų, analogiško lokalaus liemens skausmo sindromo.
Radikulopatija. Kojos skausmas. Lokalus diskų prolapsas su šaknelių pažeidimu
- Radikulopatija tai nervo šaknelės skausmas, kurį dažniausiai sukelia stuburo tarpslankstelinio disko išvarža. Tai dažnai metais besitęsiantys recidyvuojantys lokalūs skausminiai sindromai.
- Dažnai po judesio (pasisukimas, pasilenkimas, išsitiesimas, “batų apsiavimas”) arba iš pat pradžių lokalus skausmas nugaroje, greitai plintantis į vieną, retai į abi kojas; šaknelinis skausmo pobūdis.
- Dažnai radikulopatija ir skausmas sustiprėja kosint ar čiaudint.
- Riboti stuburo judesiai lenkiantis į priekį arba į šoną. Stebimas nervo tempimo sukeltas skausmas.
- Galima parezė ir raumenų atrofija.
- Galimas jutimų sumažėjimas šaknelių segmente.
- Gali būti šlapimo nelaikymas.
Nugaros skausmas ir kaip mes jį gydome
Fizioterapija
Elektroterapija – tai fizioterapijos metodas, kurio metu naudojama dozuota elektros srovė, magnetiniai ir elektromagnetiniai laukai. Elektroterapija mažina skausmą, gydo nervų ir raumenų sistemos ligas, padeda normalizuoti stuburo ir sąnarių būklę ir funkciją. ReaMed klinikoje, gydant nugaros skausmus, taikomi tokie elektroterapijos metodai:
Elektrostimuliacija – ypatingai svarbus būdas normaliai raumenų ir nervų funkcijai atkurti esant nugaros problemoms. Apsaugo nuo raumenų apimties ir jėgos sumažėjimo. Stiprina raumenis ir gerina nervinio audinio funkciją.
Galvanizacija – elektroterapijos metodas, kurio metu naudojama nuolatinė žemos įtampos ir mažos stiprumo elektros srovė. Šis metodas nuskausmina ir sumažina uždegiminius procesus organizme. Galvanizacija taip pat naudojama siekiant pagerinti gydymo metu vartojamų vaistų veiksmingumą.
Elektroforezė – Vaistinių medžiagų elektroforezė yra specialus elektrofarmakologinis metodas, kurio metu vaistinės medžiagos į organizmą patenka per odą naudojant elektros srovę. Dažniausiai yra naudojamos galvaninės srovės (galvanizacija).
Diadinamoterapija – apima aukšto dažnio, žemos įtampos ir didelės galios elektros srovės gydymą. Šis elektroterapijos metodas leidžia pašalinti patinimą, raumenų spazmą, mažina skausmą ir uždegiminį procesą, skatina medžiagų apykaitos gerinimą audiniuose.
Manualinė terapija ir osteopatija
Tai specializuotas nemedikamentinis fizinės terapijos ir kineziterapijos metodas, kuris yra atliekamas terapeuto rankomis. Manualinė terapija pagerina sąnarių judesių biomechaniką. Mes taikome tokias manualinės terapijos technikas:
- Stuburo sąnarių mobilizaciją
- Minkštųjų audinių manipuliaciją
- Akupresūrą
- Trigerinių taškų terapiją
- Miofascialinis relizą
- Stuburo raumenų energijos technikas (postizometrinę relaksaciją)
- Nervo mobilizacijos techniką.
Kineziterapija. Pratimai
Kineziterapijos gydomieji pratimai sumažina nugaros skausmą, padeda atgauti judesių laisvę. Taisyklingai ir individualiai Jums parinkti pratimai padės greičiau pasveikti ir sugrįžti į sveiką gyvenimą be skausmo nugaroje. Priklausomai nuo ligos etapo ir individualių kūno savybių sudaroma kineziterapijos pratimų programa. Ją gali sudaryti tokie pratimai kaip:
- Nugaros stabilizacijos
- Nervo mobilizacijos
- Nugaros tempimo
- Nugaros stiprinimo
- Balanso ir koordinacijos
- Funkciniai pratimai.