19 vasario, 2018

Iš ko susideda stuburo diskas

Tarpslankstelinis stuburo diskas

Stuburo  diskas tai minkšta gėlinė struktūra tarp dviejų stuburo slankstelių. Stuburo diskai sudaro 1/4 – 1/5 nuo viso stuburo. Diskas 70  proc. susideda iš vandens. Kiti stuburo disko komponentai yra kolagenas ir proteoglikanai. Tarpslanksteliniai diskai atskiria vieną slankstelį nuo kito ir atlieka smūgius absorbuojančią funkciją.

Diską sudaro:

  • Minkštasis branduolys
  • Skaidulinis žiedas
  • Slankstelio galinės plokštelės

Disko centre minkštasis branduolys, kurį supa daug kolageno turintis skaidulinis žiedas bei žemiau ir aukščiau esančios slankstelių galinės plokštelės. Skaidulinio žiedo sandaroje yra nuo 15 iki 25 koncentrinių kolageno lakštų

Stuburo diskas

 

 

Slankstelio galinė plokštelė tai plonas, horizontalus kremzlės sluoksnis. Biocheminė galinių plokštelių struktūra yra panaši į paties disko: vanduo, proteoglikanai, kolagenai, chondrocitai. Medžiagų išsidėstymo tvarka yra tokia pati kaip ir diske; arčiau plokštelės centro yra daugiau vandens ir proteoglikanų, o išorėje dominuoja kolageno skaidulų pluoštai. Šis medžiagų išsidėstymas leidžia maisto medžiagoms iš subchondrinio kaulo difunduoti į diską.

Stuburo tarpslankstelinis diskas

 

 

 

Stuburo slankstelius ir stuburo diską stabilizuoja ir apjungia raiščiai. Išorinę žiedo dalį supa išoriniai išilginiai raiščiai. Užpakalinis išilginis raištis yra skiriamoji riba tarp disko ir lengvai pažeidžiamų stuburo smegenų bei nervinių šaknelių.

 

Tarpslankstelinio disk degeneracija

Tarpslankstelinio disko degeneraciją nulemia keli patologiniai faktoriai. Daugelis iš jų yra tiesiogiai arba netiesiogiai susiję su disko amortizacinių savybių sumažėjimu. Tarpslankstelinio disko sugebėjimas optimaliai sugerti ir paskirstyti krūvį pradeda mažėti santykinai jauname amžiuje. Dėl šios priežasties disko degeneracija gali prasidėti jau antrame dešimtmetyje, o daugeliui žmonių išryškėti trisdešimtais – keturiasdešimtais gyvenimo metais. Nors duomenys yra labai skirtingi, MRT tyrimai rodo, kad 30–70 procentams suaugusiųjų yra stebimi degeneraciniai disko požymiai, vis dėlto daugumai žmonių nepasireiškia jokie simptomai ir funkcijos praradimas. Dažniausiai disko degeneracija yra nežalinga ir yra vertinama kaip natūrali senėjimo proceso dalis. Tačiau sunkesnės disko degeneracijos išsivystymas, susijęs su dideliu skausmu, nėra normalaus senėjimo proceso komponentas. Tarpslankstelinio disko degeneracija, provokuojanti skausmą ir funkcijos apribojimą, turėtų būti vadinama degeneracine disko liga.

Plačiau apie disko degeneracija skaitykite straipsnyje: Tarpslankstelinio disko degeneracija